Prívlač - prívlačové nástrahy
Lov pstruhov: Sbiro - od 1 do 25 gramov
Táto jednoduchá technika lovu nám pomáha dopraviť nástrahu najmenších rozmerov do vzdialeností, kde pri muškárení alebo ultraľahkej prívlači ani s najvýkonnejším náradím nemôžeme počítať. Ide vlastne o jednoduchý systém, ktorý je založený na podobnom systéme ako plavákový prút. Plávajúce sbiro je na nerozoznanie podobné klasickému angličáku. Je to najpoužívanejšia verzia, z ktorej vznikli rôzne klony a kombinácie, určené na lov vo všetkých vrstvách stojatých vôd. Cieľová ryba je najčastejšie pstruh dúhový, sivoň, ale postupom času sa výbava a možnosti zdokonalili tak, že sa dá uloviť väčšina dravých, ale i bielych rýb touto technikou.
Novinka: Prívlač - navijaky Quantum CODE CFB
OBSAHUJE VIDEO: Quantum uvádza na rybársky trh nové navijaky CODE CFB. Tieto neuveriteľne ľahké prívlačové navijaky s robustnými prevodmi a pevným telom sú priam stvorené na ľahkú prívlač, na lov zubáča, šťuky alebo pstruhov. Pozrime sa bližšie na tento rybársky navijak.Lov dravcov – Ako byť úspešný v prvé dni pri love šťuky ...
Otvorenie prívlačovej sezóny na kaprových vodách je po dlhej prestávke pre našu komunitu sviatok. Skončí sa prehŕňanie v nástrahách a ich dopĺňanie, blúdenie po internete za informáciami.
Magický dátum
Začiatok pstruhovej sezóny a lov pstruha potočného určite patrí k vrcholovým spôsobom lovu dravých rýb na prívlač. Prečo je tomu tak? Zamýšľal som sa nad tým veľakrát a prišiel som k záverom, ktoré ma vždy nútili porovnať spôsob lovu tejto ryby so spôsobom lovu iných druhov. Pstruh je ryba, ktorá úspešne obýva malé, sotva nad meter široké horské potoky, kde je núdza o potravu. Rovnako aj podhorské riečky, kde sa o bohatšiu ponuku delí s inými druhmi, čo žijú alebo zasahujú do jeho pásma a tak musí mať zmysly, ktorými ho vyzbrojila príroda unikátne.
Výrazné farby - výrazná zmena v záberoch
Niekto takýto článok ani nezačne čítať a už pri pohľade na nadpis článku usúdi, že to nemá význam čítať. Koľko sa už toho popísalo o farbe nástrah pre lov dravcov. Jedna vec je napísať článok iba tak z brucha k pár fotkám a jedna vec je písať článok z vlastnej skúsenosti a poznatkov pri love dravcov na rieke. Téma farba je už otrepaná a každý vie, že ryba nereaguje na tú istú farbu každú rybačku. Čím to je, to si nedovolím tvrdiť, ale s istotou viem, že ak dravec vyrazí na lov, farba je rozhodujúca.
Jedine šnúra, žiadny silón
Dilema tohto rozhodnutia je dlhodobo špekulovaná medzi rybármi. Veľa rybárov využíva na prívlač silón z dôvodu ceny, alebo iba pre to, že ho má už navinutý na cievke a na pár výjazdov k vode mu stačí.
Prívlačové preteky
Pod pojmom „prívlačové preteky“ si radový rybár predstavuje väčšinou buď jarné alebo jesenné preteky v love pstruha dúhového na stojatých vodách, ktoré organizujú čoraz častejšie miestne organizácie (ktoré na to majú podmienky). Stačí štrkovisko alebo jazero, násada pstruha a o zábavu je postarané.
Čo funguje na Sáve - nástrahy a prúty
Zaujali vás rybárske výpravy na chorvátsku rieku Sáva? Uvažujete o absolvovaní dobrodružnej rybačky na tomto neregulovanom toku s dravým prútom? Pavol "Pački" Pavlík sa zúčastnil už viacerých rybárskych expedícií na Sávu. Aký prút zvoliť a aké nástrahy tu fungujú vám bližšie predstaví v nasledujúcom videu venovanom prívlači na Sáve.
Sumčia prívlač
Dostať záber od sumca na prút, čo držíte v ruke, je neopísateľný a treba ho zažiť na vlastnej koži. Sumec je nevyspytateľná ryba, ktorá pomotala hlavu už nejednému rybárovi. Žije tajomným životom, čo je nenaučiteľný... Verím, že nedokážeme ani z polovice určiť jeho spôsob života. Kolísanie rieky a vysoké hladiny mu vôbec neprekážajú a často sa vtedy jeho aktivita zvyšuje.
Nočné striebro
Popri šťuke je zubáč zrejme najviac žiadaná ryba, či už prívlačiarmi alebo lovcami na rybku. Je to tajomný obyvateľ tečúcich a stojatých vôd. Na jeho ulovenie na týchto lokalitách je potrebná znalosť spôsobu života a potravné návyky. No napriek tomu môže byť všetko úplne inak, ako si mi predstavujeme, keďže táto ryba vie byť pekne náladová. Treba myslieť na to, že zubáč má rad tvrdé štrkové alebo pieskové dno a loví v skupinách.Čím menšie jedince, tým väčší húf.
Ako jednoducho zdokonaliť nástrahy na dravce
Nástrahy na prívlač alebo muškárenie sú v súčasnosti dokonalé vďaka technológiam pri ich výrobe. Väcšina z nás si tak sľubuje od výzorovo aj pohybovo dokonalej gumy, mušky alebo voblera 100% úspech pri love. Prvý úspech s nástrahou zaznamená obchodník: dokázal nám ju predat a my musíme túto nástrahu vedieť použiť.
Kaprovitý dravec
Boleň je naša jediná, vyslovene dravá, kaprovitá ryba. Obýva hlavne tečúce vody pleskáčového pásma s tvrdým dnom. V stojatých vodách obsadzuje štrkoviskové typy a hojný je aj v priehradách. V Európe je rozšírený najmä na východe kontinentu, pričom smerom na sever zasahuje hranica jeho rozšírenia až po juh Fínska. Napríklad v Anglicku prakticky vymizol.
Strieborný veterán
Vianoce sú dávno za nami, všade je pokoj a počasie je ideálne akurát na domáce pohodlie. No verím, že každý má už po toľkých dňoch sedenia doma chuť vyraziť von aj v zlom počasí a byť aspoň chvíľu pri vode. Vonku to nevyzerá nijako príjemne a na letné oblečenie je ešte dosť času. Pokiaľ si chceme rybačku užiť, tak nám neostáva nič iné, ako stráviť pred odchodom na ryby aspoň desať minút obliekaním. Je dôležité myslieť na termoprádlo, dobrú obuv a teplé oblečenie.
Nekonečná sezóna
Najčastejšou otázkou, ktorou ma radoví rybári na konci roka častujú, je, či bola sezóna úspešná. Pridávajú i povzdych, aby sa už dalo ísť k vode. Väčšinou sú to kaprári a nejakí feedristi, čo už majú dávno zbalené. Ale ak v zime pri násade nezamrzne niektoré z jazier, tak tam väčšina ide a stepuje v rámci povinných kvót voči rodine. Bez vhodného oblečenia a hlavne, máloktorý z nich vie prispôsobiť náradie a nástrahu zimným podmienkam. O ich vedomostiach o návykoch rýb a správaní rýb v zime ani nevravím. Tam vládne temný stredovek. Vidím to pri lovení dúhakov u nás na jazere, ktoré nasadili rovnako v predvianočnom čase. A bavím sa…
Ako na lov šťúk – rady a tipy
Keď sa hladiny našich vôd zaplnia opadaným lístím zo stromov, začínam zaznamenávať veľa denných záberov pri love sumca na trhačku. Nie sú to však zábery od sumcov, ale od šťúk. Každý rok je to podobné.